Na co Polacy zwracają uwagę przy zakupie nieruchomości?

Funkcjonalność pomieszczeń, wygoda i koszty energii to najważniejsze cechy brane pod uwagę przez Polaków przy przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania — wynika z najnowszej edycji raportu "Barometr zdrowych domów".

Jednak równie ważne są kwestie związane z jakością powietrza, atrakcyjnością nieruchomości oraz dostępem do światła dziennego czy zielenią wokół domu. Zdrowy dom zyskuje na znaczeniu.

Popyt na rynku budownictwa jednorodzinnego oraz mieszkań rośnie. Według GUS w pierwszym kwartale 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Eksperci coraz częściej zwracają uwagę na ważny trend, związany z poszukiwaniem zdrowych i ekologicznych rozwiązań na rynku mieszkaniowym. Wynika to również z najnowszych badań.

Ranking cech nowego domu

Na podstawie najnowszego badania przeprowadzonego na potrzeby VI edycji "Barometru zdrowych domów" powstał ranking cech nowego domu lub mieszkania, które są najważniejsze dla Polaków. Aż 87 proc. ankietowanych uważa, że na równi najważniejsze są dla nich funkcjonalność pomieszczeń, wygoda domu oraz niskie rachunki za energię. Niewiele mniej, bo aż 85 proc. ceni sobie jakość powietrza w domu oraz atrakcyjność swojego lokum. 84 proc. lubi mieszkać w dobrze doświetlonych domach w zielonej okolicy.

Jak natomiast wynika z badania firmy JLL1 - o funkcjonalności pomieszczeń oraz wygodzie domu decyduje najczęściej metraż, rozkład mieszkania i liczba pokoi. W dużych polskich miastach o wyborze metrażu mieszkania i liczby pokoi decydują przede wszystkim możliwości finansowe nabywców. Ponad połowa osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe oraz 35 proc. par, jako preferowane do zakupu wskazuje mieszkania 2-pokojowe o metrażu minimalnym w granicach 30-39 m2. Natomiast 42 proc. par preferuje mieszkania większe o metrażu z przedziału 40-59 m2. Blisko 1/4 rodzin z dziećmi wybierała mieszkania 4 lub 5 pokojowe o metrażu większym niż 70 m2. 

-„Jednym z kluczowych trendów na rynku nieruchomości jest wzrost znaczenia zdrowych domów i mieszkań. Sytuacja wywołana pandemią, jeszcze bardziej go wzmocniła. Badania wyraźnie pokazują, że chcemy mieszkać w komfortowych warunkach, ale pojęcie komfortu nabrało nowego znaczenia. Kładziemy nacisk nie tylko na wygodę, funkcjonalność, lecz także na warunki, które wpływają na nasze zdrowie, czyli dostęp do światła dziennego, świeżego powietrza, ekologicznych materiałów, czy zieleni wokół domu" – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

-„Osoby, które planują budowę lub remont domu mają realny wpływ na to czy będzie on zdrowy. Wszystko zależy od odpowiedniego projektu, doboru materiałów budowlanych i wykończeniowych. Podejmując decyzje warto zastanowić się, jak ten dom będzie na nas oddziaływać w dłuższej perspektywie. Warto sobie uświadomić, że to w jakich warunkach mieszkamy ma duży wpływ na nasze zdrowie, co szczegółowo opisujemy w obecnej i poprzednich edycjach Barometru zdrowych domów" – dodaje Monika Kupska-Kupis.

-„Zmiana stylu życia z pewnością wpłynie na strukturę oferty projektów deweloperskich, zarówno na metraże, jak i liczbę pokoi. Jednym z rosnących trendów jest również potrzeba kontaktu z naturą i zielenią. Deweloperzy powinni jednak pamiętać o ekologii w szerszym wymiarze, ponieważ młodzi nabywcy coraz większą wagę przywiązują do ochrony środowiska. Poszukiwanie innowacyjnych i niedrogich rozwiązań odpowiadających na te potrzeby, pozwoli budować ekologicznie, a także przystępnie cenowo – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

5 kluczowych cech zdrowego domu – okiem architekta:

  • dobre doświetlenie – jeśli planujemy budowę czy remont domu koniecznie zadbajmy o uwzględnienie odpowiedniej liczby okien, w tym również dachowych. Według przepisów powierzchnia przeszklenia powinna stanowić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Jednak w nowoczesnym i zdrowym budownictwie wskaźnik ten może sięgać nawet 30 proc. Naturalne światło ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a także wydajność pracy i zdolność uczenia się. Szczególnie warto zadbać o dobre doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy długo w ciągu dnia, takich jak pokoje dzieci, domowe biuro lub kuchnia. Nie zapominajmy też o widoku - ten na zieleń może mieć również kojący wpływ na nasze dobre samopoczucie. Na etapie projektowania warto skorzystać z narzędzia VELUX Daylight Visualizer, które umożliwia przeprowadzenie symulacji i analiz natężenia światła dziennego w pomieszczeniu.
  • odpowiednia wentylacja i dostęp do świeżego powietrza – olbrzymią rolę odgrywa tu usytuowanie okien i możliwość wietrzenia domu czy mieszkania na przestrzał. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie. Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Latem warto wietrzyć wieczorem, wtedy jednocześnie w łatwy sposób obniżymy temperaturę domu.
  • zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych – kupując mieszkanie czy dom od dewelopera warto dopytać się czy budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane. Warto kupować materiały wykończeniowe wykonane z naturalnych surowców takich jak np. drewno, które mają niski ślad węglowy. Ponadto producenci stosują różne deklaracje środowiskowe EPD (Environmental Product Declaration) lub certyfikat Oeko-Tex®. Kupując materiały posiadające taką deklarację wpływamy korzystnie na środowisko i nasze zdrowie, ponieważ ograniczamy emisję zanieczyszczeń do pomieszczeń, w których przebywamy.
  • brak hałasu i usytuowanie w sąsiedztwie z naturą – to czynniki, które również wpływają na komfort i nasze zdrowie. Dlatego przed zakupem domu czy mieszkania warto zrobić porządny rekonesans pod kątem planów zabudowy okolicy i dokładnie przyjrzeć się strukturze zabudowy, węzłom komunikacyjnym oraz zazielenieniu terenu. Jeśli okolica jest głośna kupujmy materiały budowlane o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Nadmierny długotrwały hałas może wpływać na nasz układ nerwowy, powodować stres, zaburzenia snu i większe zmęczenie.