Wybieramy wykonawcę do budowy domu

Wybór odpowiedniego wykonawcy budowy domu to odpowiedzialne zadanie.

Od niego zależy m.in. efekt końcowy prac, wytrzymałość eksploatacyjna obiektu, tempo prowadzenia budowy, czy też uzyskanie niezbędnych zezwoleń. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jakie parametry wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy o współpracy i powierzenie budowy domu danej ekipie. Sprawdź, co jest kluczowe w tym procesie.

Fachowiec, kierownik budowy — zweryfikuj doświadczenie

Zanim zdecydujesz się na wybór wykonawcy, warto zapoznać się z doświadczeniem danej firmy budowlanej. Warto sprawdzić, w jakiej technologii stawia budynki, jak przebiega cały proces budowy, a także to, czy kierownik posiada niezbędne uprawnienia. To tak naprawdę kluczowe kwestie. Doświadczony wykonawca na pewno ma wiele referencji, którymi chętnie się podzieli. Być może ktoś z grona Twojej rodziny lub znajomych budował się niedawno i ma dobre doświadczenia związane z daną ekipą. To niezwykle ważne, ponieważ każdy etap budowy powinien być prowadzony zgodnie z harmonogramem oraz z przyjętymi założeniami. To sprawia, że niezbędne jest postawienie na sprawdzoną i godną zaufania firmę budowlaną. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemności.

Czy dana firma ma odpowiednie przygotowanie?

Oczywiście doświadczenie i referencje są bardzo ważne. Kluczowe jest także to, czy dana firma ma odpowiednie przygotowanie do poprowadzenia danej inwestycji. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza teraz, gdy wielu inwestorów stawia na budownictwo energooszczędne lub pasywne. Roboty prowadzone w tym standardzie wymagają dobrej znajomości materiałów budowlanych i ich specyfiki, a także doświadczenia. Wszystko po to, aby wykorzystana technologia umożliwiła wybudowanie energooszczędnego i ekologicznego budynku. Odpowiednie przygotowanie to także zespół pracowników, zdobyte uprawnienia i certyfikaty, a także park maszynowy. W związku z tym sprawdź, czy dany zespół posiada niezbędny sprzęt.

Cena to nie wszystko

Wybór ekipy budowlanej nie powinien być podyktowany tylko ceną usługi. Często lepiej nieco więcej dopłacić, ale zyskać gwarancję wysokiej jakości pracy oraz starannie przygotowanego budynku. Ponadto wykonawca powinien wziąć odpowiedzialność za prowadzone prace, wytrzymałość budynku oraz działanie swoich pracowników i podwykonawców. To niezwykle ważne. Pamiętaj też o tym, aby wszelkie kwestie zawrzeć w umowie podpisywanej z ekipą budowlaną. Wszystko po to, aby uniknąć przykrych konsekwencji i ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Zbierając oferty z rynku, przygotuj ich przynajmniej kilka, a następnie świadomie podejmij decyzję o wyborze wykonawcy do budowy domu

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl