Budowa altany ogrodowej czyli jak zbudować altanę ogrodową w ogrodzie, aby służyła na lata

Altana ogrodowa to element zabudowy, który sprawdzi się zarówno na działce budowlanej, jak i ogrodniczej. Przede wszystkim to doskonałe miejsce do codziennego relaksu, organizowania przyjęć, czy też spędzania czasu w gronie najbliższych. Standardowo tego typu konstrukcja wykonywana jest z drewna i posiada mniej niż 35 m² powierzchni. Altanę ogrodową można zbudować we własnym zakresie lub kupić gotową konstrukcję do złożenia. Na co postawić?

 

Jak zbudować altanę?

Bez dwóch zdań najczęściej spotykana jest drewniana altana ogrodowa. Zdecydowanie rzadziej spotyka się projekty o konstrukcji metalowej. Drewno jako materiał konstrukcyjny cieszy się dużą popularnością w Polsce. Wszystko ze względu na jego wytrzymałość i potencjał eksploatacji nawet przez wiele lat w warunkach atmosferycznych panujących w naszym kraju. Jeżeli tylko posiadamy odpowiednie narzędzia, czas wolny i smykałkę do majsterkowania, to altanę warto zbudować we własnym zakresie. Będzie to zdecydowanie tańsza opcja, niż zakupienie gotowca w sklepie. Ponadto zbudowanie altany ogrodowej we własnym zakresie sprawia, że masz kontrolę nad jakością użytego materiału oraz sama konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Finalny efekt to także powód do dumy.

Budowa altany ogrodowej

Przede wszystkim zacznij od przygotowania projektu, a także kupienia niezbędnych materiałów i wyposażenia się w narzędzie i akcesoria. Pamiętaj o tym, że tego typu budowla nieprzekraczająca 35 m² nie musi mieć specjalnego zezwolenia. Wystarczy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym dedykowane zgłoszenie o zamiarze postawienia altanki. To będzie wystarczające. Następnie zacznij realizować zadanie krok po kroku, począwszy od postawienia słupków nośnych i przygotowania podłoża. Dalej prace polegają na budowie całej konstrukcji zgodnie z projektem oraz jej zadaszeniu. Całość jest pracochłonna, jednak posiadając wolny czas, warto podjąć się tego wyzwania. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak zrobić altankę, znajdziesz w dedykowanych poradnikach sieci. W przypadku wątpliwości warto skonsultować swój pomysł ze specjalistą lub kupić gotową konstrukcję.

Czy opłaca się kupić altanę ogrodową?

Alternatywą pozostaje kupno gotowej altany ogrodowej z drewna. Tego typu altana z drewna dostępna jest w ofercie popularnych sieci budowlanych. Przed zakupem warto jednak zapoznać się ze specyfikacją techniczną produktu i metodologią jego złożenia. Musisz mieć świadomość tego, że tego typu rozwiązanie może być mniej wytrzymałe od altany, którą zbudują specjaliści bezpośrednio na działce czy rodzinnych ogrodach działkowych. Wszystko dlatego, że gotowe konstrukcje są produkowane na masową skalę. Jeżeli nie chcesz budować altany samemu i jednocześnie nie chcesz kupić jej w sklepie, to bez trudu znajdziesz specjalistów, którzy wykonają ją w podanej lokalizacji. To ciekawe pośrednie rozwiązanie, które nie musi wiązać się z dużą inwestycją. Sprawdź wszystkie możliwości i poszukaj ofert wśród znajomych oraz w sieci. Starannie przygotowana altana ogrodowa wpłynie korzystnie na jakość Twojego wypoczynku, nie tylko w letnie dni.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl